STRATEG.cz
 
 

Strategické řízení   |   Řízení financí   |   Poradenství   |   Mapa stránek   |   Kontakt









Jak šetřit rozumně

Radek Jonáš

Na otázky zástupce šéfredaktora serveru Podnikatel.cz Zdeňka Veseckého, které se týkaly seriálu Podnikání dnes a za první republiky, odpovídal dne 4. července 2013 Radek Jonáš.

1. Je rada ještě platná nebo ne? V čem je případně dnešní doba jiná?

Rady a komentář autora článku z časopisu TYP jsou překvapivě současné. Odmyslíme-li si archaické vyjadřování a zastaralé pojmy nahradíme aktuálními termíny, stěží bychom poznali, že se nejedná o komentář současného autora.

Druhá věc, která nás na článku zaujme, je fakt, že jsme se z minulosti vůbec nepoučili a současné firmy dělají stejné chyby jako je dělaly firmy v roce 1933. Firmy stále snižují náklady, u nichž je to nejsnazší, a dělají to bez zamyšlení nad tím, zdali jim vynaložené náklady nepřináší výnosy, o něž jejich zrušením přijdou.

V této souvislosti je dobré si uvědomit, že některé zákonitosti trhu a lidského myšlení zůstávají stále stejné, jen se mění prostředky, kterými jsou cíle dosahovány. Proto je vždy efektivnější poučit se na příkladech úspěšných firem v současnosti i minulosti a aplikovat již dříve vymyšlené a ověřené postupy. To je i část „tajemství“ úspěšných firem.

2. Vaše další doplnění k radě jako takové. Jak by se dnešní podnikatelé měli zachovat?

Firmy by měly v prvé řadě provést "revizi" všech svých nákladů a následně se zaměřit na snížení či úplné zrušení všech zbytných nákladů, které nemají žádné opodstatnění. Jde o náklady, které firmě nic nepřináší a které jen spotřebovávají zdroje a finance.

V současné době pravděpodobně není možné uvést, kolik činí "normální" nájemné z obratu, protože výše nájemného velmi záleží na tom, kde je obchod umístěn, jaké prodává zboží a jak velký prostor včetně zázemí potřebuje. Jiné nájemné bude mít malý zlatnický krámek v centru města a jiné velký obchod s potravinami umístěný v nákupním centru na okraji města. Chceme-li posoudit finanční zdraví firmy, můžeme využít i řady jiných poměrových ukazatelů, které jsou dostatečně známé.

Za to, co se týká úspory režií, nelze než s autorem opět souhlasit. Úspory lze dnes, stejně jako v minulosti, hledat tam, kde je na pracovišti chaos a nepořádek, nejsou správně uspořádány firemní procesy a špatně nastavená úzká místa "brzdí" nejen produkci firmy.

Rovněž poslední rada autora týkající se správného postupu při stanovování výše režie dle aktuálního obratu má své opodstatnění i dnes. Náklady by vždy měly být úměrné obratu.

3. Váš názor na tuto problematiku.

Já osobně se však domnívám, že firmy by se měly více soustředit na to, jak zvýšit obrat, než na to, jak snižovat náklady. Pokud nehovoříme o neopodstatněných nákladech, které firma zrušit musí, snižování nákladů nikdy k významné prosperitě a růstu nepovede. Ideální náklady jsou nulové náklady. Ale jak může firma bez jakýchkoli nákladů něco produkovat a inkasovat výnosy a zisky? Firma se k významnému zisku nikdy neprošetří. Naopak se bude velmi výrazně rozvíjet s růstem obratu. Moje rada je proto jednoduchá. Snižte neopodstatněné náklady na minimum a soustřeďte se na dosahování výnosů, zajištění financí a dostatečného zisku pro další rozvoj firmy.

Odpovědi na otázky použil Zdeněk Vesecký, zástupce šéfredaktora serveru Podnikatel.cz, při zpracování článku Prvorepublikové rady: Na krizi musí být člověk pes.

Zpět na seznam článků.

Máte zájem o naše služby? Potřebujete nám něco sdělit nebo máte nějaký dotaz? Rádi Vám odpovíme. Využijte, prosím, náš kontaktní formulář.